Kategorie

Z dziejów mechaniki w Krakowie'- Zbigniew Witold Engel

Kod produktu: 1125
 • Wydawca / Rok: Instytut Technologii Eksploatacji – PIB/2011
 • Ilość stron / format: 378/B5/twarda
 • ISBN / ISSN: 978-83-7204-985-8
 • szt.
  20,00 zł

  (…) Opracowanie nie jest  „historią” mechaniki w Krakowie. Podane są tylko fakty z bogatej historii tej ważnej dziedziny nauki, które miały miejsce w naszym mieście.
  Nie zawsze w pełni doceniana jest obecnie historia nauki, historia jednostek naukowych, a także ludzi którzy przyczynili się poprzez rozwój badań naukowych do rozwoju ludzkości. Dotyczy to wszystkich działów wiedzy, w tym również mechaniki.
  Początki mechaniki polskiej miały miejsce w Krakowie, kolebce nauki i kultury polskiej. Profesorzy najstarszej polskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego, wnieśli poważny wkład w rozwój tej ważnej dziedziny wiedzy i przyczynili się do tego, że Kraków stał się jednym z głównych ośrodków naukowych  zakresu mechaniki w Polsce. Podane w opracowaniu „fakty” z historii mechaniki opisane zostały na podstawie bogatej literatury, przede wszystkim istniejących publikacji poświęconych historii mechaniki oraz wspomnień autora, który miał zaszczyt i przyjemność pobierać nauki od wielu wymienionych w książce osób, a z innymi współpracować przez wiele dziesiątków lat.
  W opracowaniu przedstawione zostały tylko osoby nieżyjące, działające w Krakowie lub które wyszły z krakowskiego ośrodka naukowego, były z nim związane i z nim współpracowały (…)

  Z Przedmowy

  Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej - [SZCZEGÓŁY]